Hypotéky a úvěry na bydlení

Stanislav Černý

Druhy úvěrů

Hypotéka pro zaměstnance

Hypotéku pro zaměstnance je možné vyřídit na nákup bytu, domu, pozemku nebo na rekonstrukci či výstavbu. Při hypotečním úvěru pro zaměstnance je třeba doložit bance potvrzení o příjmech. Každá banka má vlastní typ formuláře, formuláře se mírně liší. U některé banky je dostatečné potvrzení za poslední tři měsíce, jiné banky vyžadují potvrzení za šest měsíců nebo dokonce déle. Zpravidla se uvádí výše čisté mzdy a vypočítaná průměrná mzda. Můžete se setkat i s tím, že namísto potvrzení od zaměstnavatele o příjmech, budete dokládat pouze výpis z účtu.

Ve výjimečných případech můžete získat hypotéku bez dokládání příjmů. Jedná se o případ, kdy máte u banky účet. Banka pak posuzuje příjmy klienta podle pohybů na bankovním účtu. Obvykle se jedná o nákladnější hypotéku, protože jste vázáni na banku, u které máte účet. Jeden dokument navíc (potvrzení o příjmech) se vyplatí doložit. Budete mít možnost získat nejlevnější hypotéku na trhu.

Hypotéka pro živnostníka

Získat hypotéku, pokud podnikáte, není problém. Administrativně se jedná o mírně náročnější postup, ale se vším vám pomohu. Jako živnostník budete dokládat bance potvrzení o výši příjmů v podobě daňového přiznání. Banky se liší v požadavcích. U některé banky stačí doložit daňové přiznání za poslední rok u jiné dokládáte až 3 daňová přiznání. Drobným rizikem při posuzování bonity je sporná výše daňového základu. Živnostníci, kteří využívají výhodný daňový paušál zpravidla vykazují vyšší náklady než skutečné.

Jsou však i banky, které poskytují hypoteční úvěr živnostníkům na základě obratu namísto výpočtu čistého měsíčního příjmu (vypočítávají z částky po zdanění, odečítají odvody a dělí 12, příjmy vycházejí nižší). U hypotečního úvěru na základě obratu banka započítává určité procento obratu (15 nebo i 30 %). Znám podmínky jednotlivých bank a pomohu vám najít výhodnou hypotéku pro živnostníka.

Hypotéka pro podnikatele

Hypotéka pro podnikatele je administrativně komplikovanější než hypotéka pro zaměstnance. Je třeba, abyste pořízení nemovitosti plánovali s předstihem a dokázali bance doložit účetní historii podniku. To znamená (obvykle) 2 poslední daňová přiznání. Pokud žádáte o hypotéku například v únoru, musíte mít za sebou téměř 3 roky podnikání.

Pro začínající podnikatele je tato podmínka často problematická. Společně však najdeme řešení. V případě, že vaše podnikání není ztrátové a nemáte nedoplatky vůči různým institucím, poradím vám, jak nejlépe získat hypotéku pro podnikatele. U některých bank je možné posouzení příjmů dle obratu nebo na základě výpisů z účtů.

Podnikatelská hypotéka

Podnikatelská hypotéka je úvěr, který slouží pro účely podnikání (ne pro vlastní bydlení). Využít ji můžete pro stavbu provozovny, dílny, kanceláře, ordinace nebo pro dům k dalšímu pronájmu. Není mnoho bank, které poskytují podnikatelskou hypotéku, rád vám pomohu najít tu, která bude mít nejlepší podmínky.

U podnikatelské hypotéky se liší doba splácení i maximální výše půjčené částky. Banky mají pro podnikatelské hypotéky různé podmínky, u některých je třeba splatit podnikatelskou hypotéku už za 10 let u jiné je doba splatnosti i 30 let. Kontaktujte mě a představím vám konkrétní podmínky. U podnikatelské hypotéky budete dokládat kromě daňového přiznání i finanční výkazy (závěrku).

Hypotéka bez nemovitosti

Hypotéka bez nemovitosti je oblíbený typ úvěru pro ty, kdo právě hledají nemovitost k bydlení. Zjednodušeně můžeme říci, že nejprve vyřídíte běžnou hypotéku a teprve až koupíte nemovitost, předložíte bance ručení. Hypotéka bez nemovitosti vám dá obrovskou výhodu při koupi, protože budete mít oproti jiným kupujícím okamžitě připravenou částku pro zaplacení kupní ceny. Zároveň využijete nízkých úrokových sazeb a podmínek, které jsou aktuálně na trhu. Hypotéka bez nemovitosti vám dá jistotu při výběru a koupi bytu, domu nebo pozemku. Předem víte, že hypoteční úvěr máte vyřízený a znáte možnosti koupě (maximální výši kupní ceny).

Hypotéka bez nemovitosti bývá často zaměňována za předschválenou výši hypotéky. Jedná se o dva zcela odlišné pojmy a postupy. Předschválená hypotéka je pouze automatickým výpočtem podle obratů na účtu a v žádném případě to neznamená, že uvedenou výši hypotéky získáte. Hypotéka bez nemovitosti je kompletně vyřízený úvěr.

Investiční hypotéka

Nákup nemovitosti je jednou z nejbezpečnějších investic a zároveň investicí velmi ziskovou. K nákupu nemovitosti na investici můžete přistoupit i v případě, kdy nemáte dostatečnou hotovost. Zakoupená nemovitosti vám bude vydělávat hned dvakrát. Každý měsíc získáte částku z pronájmu, která vám zpravidla pokryje splátku hypotéky. Mezitím narůstá cena nemovitosti. Po splacení vám zakoupená nemovitost bude dál přinášet zisk v podobě pronájmu, a to po desítky let nebo můžete přistoupit k prodeji.

Investiční nemovitost je vaším zajištěním do důchodového věku nebo může posloužit vaším dětem. U investiční nemovitosti je třeba mít nachystanou hotovost ve výši 10 až 20 % hodnoty nemovitosti a prokázat bonitu. U investiční hypotéky vám pomohu nejen s vyřízením výhodné úrokové sazby, ale postarám se i o následný pronájem nemovitosti. Kontaktujte mě a společně vybereme hypoteční úvěr tak, aby zisk z pronájmu pokrýval splátku půjčky.

Refinancování hypotéky

Refinancování hypotéky znamená, že vyřídíte nový hypoteční úvěr a okamžitě doplatíte stávající zůstatek úvěru. K refinancování můžete přistoupit z několika důvodů. V případě, kdy platíte vyšší úrokovou sazbu, než jsou aktuální tržní sazby, refinancováním hypotéky výrazně ušetříte. Refinancovat hypotéku můžete také v případě, kdy potřebujete navýšit úvěrový rámec nebo prodloužit dobu splácení. Za určitých podmínek můžete refinancovat i na nižší částku a část doplatit z vlastních zdrojů. Kontaktujte mě a společně propočítáme možnou úsporu a vybereme nejvhodnější postup.

Konsolidace půjček a úvěrů

Konsolidace půjček a úvěrů je cestou, jak snížit vysoké finanční zatížení. Pokud splácíte více úvěrů (konsolidace se provádí od 2 půjček) je možné je okamžitě splatit v plné výši novým typem půjčky. Nadále budete splácet jen jednu splátku. U nové úvěrové smlouvy si můžete nastavit výhodnější parametry, zejména se jedná o možnost delšího splácení. Také využijete aktuálních nízkých úrokových sazeb na trhu. Pro konsolidaci půjček a úvěrů se hodí jen některé finanční produkty, kontaktujte mě a společně vybereme ten nejlepší.

Hypotéka na výstavbu

U hypotečního úvěru na výstavbu předkládáte bance projektovou dokumentaci a rozpočet stavby. Hypotéku na výstavbu žádáte ve chvíli, kdy máte vlastní pozemek a chystáte se stavět. Hypotéku na výstavbu můžete žádat i v případě, kdy se chystáte stavět svépomocí nebo v případě, že stavíte na pozemku, na který již čerpáte hypoteční úvěr. Obvyklým postupem je schválení úvěrového rámce a postupné čerpání finančních prostředků podle aktuální prostavěnosti. Průběžně se zvyšuje hodnota nemovitosti. U hypotéky na výstavbu máte zpravidla určenou lhůtu pro kolaudaci objektu (2 až 3 roky) a limit hypotéky nemusíte vyčerpat celý (rezerva bývá okolo 20 %). Hypotéky na výstavbu jsou poměrně specifické, při osobní schůzce vám představím nejvýhodnější řešení.

Hypotéka na družstevní bydlení

U hypotéky na družstevní byt je problém v ručení nemovitosti, který u družstevního bytu nelze doložit. Možností je vyřídit předhypoteční úvěr, pokud lze nemovitost převést do osobního vlastnictví v horizontu 1 roku.  Jakmile získáte družstevní byt do osobního vlastnictví, dokládáte ručení a začínáte splácet běžný hypoteční úvěr. Jiným řešením je klasický hypoteční úvěr a ručení jinou nemovitostí. Předmět ručení změníte po nabytí družstevního bytu do vlastnictví. Vyřízení hypotéky na družstevní bydlení je vždy specifickou situací a podmínky se liší podle aktuální možnosti převodu bytu do osobního vlastnictví. Společně probereme, jaké máte možnosti.

Americká hypotéka

Americká hypotéka je oblíbený typ úvěru, který spojuje výhody dvou finančních produktů. Jako úvěr zajištěný nemovitostí vám nabídne nízkou úrokovou sazbu (ale vyšší než u klasické hypotéky) a zároveň nemusíte dokládat účel čerpání. Peníze z americké hypotéky můžete použít dle vlastního uvážení a nemusí se jednat jen o bydlení. Americká hypotéka se často využívá při rozjezdu podnikání, nové investiční příležitosti nebo při konsolidaci nevýhodných půjček a úvěrů. Při osobní schůzce propočítáme, zdali je americká hypotéka vhodným produktem pro vás nebo by bylo lepší zvolit jiný typ financování.

Úvěr na rekonstrukci

Úvěr na rekonstrukci společně vybereme podle potřebné výše půjčky. U menších úvěrů na rekonstrukci je možné žádat o půjčku bez zajištění. Hypoteční úvěr se vyřizuje na větší rekonstrukci, která zároveň zhodnotí rekonstruovanou nemovitost. Úvěr na rekonstrukci je možné čerpat až 2 roky. Předem je třeba znát rozsah oprav, mít zpracovaný rozpočet na rekonstrukci. U větších rekonstrukcí dokládáte projektovou dokumentaci.  Pro získání úvěru na rekonstrukci bude zapotřebí přehled nákladů (rozpočet). Ten vám sestaví stavební firma nebo si jej zhotovíte sami v případě, že plánujete rekonstrukci svépomocí. Zároveň je třeba vyřídit stavební povolení a ohlášku stavby. Před schválením úvěru banka prověří bonitu žadatele, posoudí rozpočet a hodnotu zastavené nemovitosti.

Stavební spoření a úvěr ze stavebního spoření

Stavební spoření se dnes využívá spíše jako bezpečný způsob k ukládání peněz. Výnosy i státní podpora jsou poměrně nízké a je třeba splnit podmínku několika let spoření, abyste nepřišli o státní podporu. Úvěr ze stavebního spoření má dnes v porovnání s klasickými hypotečními úvěry poměrně vysokou úrokovou sazbu. Přesto jsou situace, kdy je vhodné tento úvěr využít. Například pokud nemáte dostatečnou hotovost a hypoteční úvěr vám nepokrývá celou kupní cenu nemovitosti. Zbývající část můžete doplnit právě úvěrem ze stavebního spoření (při dostatečně vysokém měsíčním příjmu).

Úvěr ze stavebního spoření má výhodu v tom, že úroková sazba je fixní po celou dobu splácení. Zároveň můžete úvěr kdykoliv splatit dříve nebo refinancovat. Výhodný je rovněž pro starší žadatele o úvěr, nabízí dobu splácení až do 75 let věku, tím lze dosáhnout nízké měsíční splátky.

Nejčastěji kladené otázky

Kolik stojí služby hypotečního poradce? Budu něco platit?

Služby hypotečního poradce jsou pro klienty . Odměny jsou sjednávány s příslušnou bankovní institucí. Výše odměny poradce nikdy nemá vliv na úrokovou sazbu klientů ani další poplatky mezi klientem a bankou. Banky mají odměny zpravidla stanoveny na stejné výši, doporučení konkrétního produktu není nikdy motivováno vyšší odměnou některé z bank.

S čím vším mi pomůžete?
Posoudíme vaše možnosti, vybereme nejlepší nabídku a dodáme všechny potřebné dokumenty bance. Jakmile banka úvěr schválí a připraví smlouvy, tak je spolu zkontrolujeme a vše si vysvětlíme. Následně vás doprovodím při podpisech smlouvy a pomůžu vám se splněním všech náležitostí k čerpání úvěru. Samozřejmě vám pomohu se všemi pojištěními, které jsou potřebné. A pokud máte byt jako investici, postarám se o jeho pronájem.
Dokážete zajistit lepší podmínky úvěru?
Díky našemu postavení na trhu jsme často schopni vyjednat lepší úrokové sazby a zbavit vás téměř všech poplatků spojených s uzavřením smlouvy.
Jaké dokumenty jsou potřeba k uzavření smlouvy?

Všeobecně lze říci, že je potřebné doložit následující 3 typy dokumentů:

Účel: Dokumenty týkající se účelu vašeho úvěru (kupní smlouva, rozpočet výstavby, původní hypoteční smlouva při refinancování).
Příjmy: Ať už máte příjmy ze zaměstnání, podnikání nebo pronájmu, vždy je důležité doložit potřebné dokumenty k prokázání tohoto příjmu.
Zajištění: Posledním typem dokumentů jsou dokumenty týkající se zajištění úvěru (banka udělá odhad nemovitosti jíž je úvěr zajištěn). Zástava se vkládá na katastr nemovitostí.

Mohu hypotéku předčasně splatit?

Podle zákona o spotřebitelském úvěru můžete každý rok splatit až 25 % jistiny bez jakékoliv sankce (v měsíci výročí podpisu hypoteční smlouvy). Pokud budete chtít vkládat mimořádné splátky, banka vám smí naúčtovat pouze administrativní poplatek.  K datu fixace pak můžete hypotéku zcela splatit. Zcela splatit hypotéku můžete i při prodeji nemovitosti, úmrtí a jiných závažných okolnostech (ty jsou specifikovány zákonem a uvedeny v konkrétní hypoteční smlouvě).

Články na téma hypotéka a úvěry na bydlení

Hypotéka bez nemovitosti

Hypotéka bez nemovitosti

Nejdříve peníze, potom nákup nemovitosti. Co je to pohotovostní úvěr? Plánujete koupit nemovitost, pozemek či rekonstrukci? Pak využijte aktuální nízké úrokové sazby hypoték a sjednejte si pohotovostní úvěr. Ušetří vám peníze a získáte strategickou výhodu při nákupu...

číst více

Zajímá vás víc?

Nejste si jisti, zda se do spolupráce s hypotečním poradcem pustit? Zkuste si také pročíst můj blog kde najdete mnoho tipů a užitečných rad.